Паркетна дошка

Основні критерії для вибору паркетної дошки в квартиру або будинок

Вибираємо кращу паркетну дошку, нюанси підбору

Здавалося б, що може бути простіше придбання матеріалу для облаштування підлоги. Вибрав вподобаний зразок і купуй. Але цього мало. Для того, щоб в будинку була покладена найкраща паркетна дошка, потрібно хоча б трохи дізнатися про властивості деревини і вивчити деякі особливості виробництва матеріалу.

Адже різні виробники випускають зовні схожі один на одного дошки, але значно відрізняються своїми характеристиками.

Спробуємо з’ясувати, на що ж слід звертати увагу при здійснення вибору, щоб підлогове покриття Не тільки радувало око, але і прослужило довгі роки.

Структура і особливості виробництва

Цей матеріал в якійсь мірі зміг стати альтернативою паркету і масивної статевої дошки. Він також виконується з деревини, але при цьому коштує дешевше, а його укладання займає є менш трудомісткою.

Паркетна дошка має структуру з декількох шарів, завдяки чому має значну міцність. Лицьове покриття виконано з цінної деревини. Причому цей верхній шар досить тонкий, що і визначає загальну зносостійкість матеріалу. щоб зовнішній шпон довше зберігав свій гарний вигляд, його покривають шаром спеціального масла або паркетним лаком.

Середній шар роблять з недорого, але міцного дерева. Ламелі розташовуються перпендикулярно напрямку верхньої частини, що надає підлозі додаткову міцність. Іноді внутрішній шар виготовляють зі спеціальної пресованої плити HDF, нагадує ДСП, але значно вищої якості.

Склад паркетної доскі

Вопрос від тому, яка паркетна дошка буде найкраща – середній шар в якій складається з брусків дерева або спресованого матеріалу – залишається відкритим. Натуральне дерево – це живий матеріал, який піддається впливу води і температурних коливань.

Внаслідок чого можуть змінюватися форми брусків, а таке розширення призводить, як правило, до деформації підлоги. Але, справедливості заради, слід зазначити, що таке можливо тільки при великих перепадах температури.

Пресований матеріал не піддається лінійному розширенню при таких умовах, але зате він менш міцний і боїться відкритої води.Чтоби паркетна для підлоги дошка не прогиналася і була більш жорсткою, додають ще один шар – нижній або виворітний. Для його виготовлення використовується деревина недорогих, в основному хвойних, порід дерев. Його елементи розташовуються перпендикулярно ламелей середній частині покриття.

Етапи виготовлення паркетної дошки

Спочатку відбирається відповідний за розмірами матеріал з цінної деревини. На дошці не може бути ніяких дефектів. На наступному етапі матеріал висушується і розпилюється на окремі шматки потрібних розмірів. Отримані дошки далі шліфуються і упорядковано за певними параметрами.

Для виготовлення середнього і нижнього шарів застосовується більш дешева деревина. У хід йдуть обрізні дошки, які розпилюються на бруски заданих розмірів. З них в подальшому роблять і шпон для виворітного шару. Весь матеріал також обов’язково проходить інтенсивну сушку.

На наступному етапі відбувається збірка цього «листкового пирога» в одне ціле. Спочатку до центрального шару приклеюється верхній оздоблювальний матеріал. Ламелі розташовуються перпендикулярно щодо декоративного шпону.

Далі до цієї конструкції приклеюється підстава.

На останньому етапі створення паркетної дошки відбувається вирізання у внутрішній частині замкових з’єднань. Ці роботи виконуються на спеціальних фрезерних верстатах. Від надійності замків залежить якість укладання підлогового покриття. Перевірити їх якість можна тільки з’єднавши дві паркетні дошки. Якщо при цьому виникають проблеми, то зібрати вдало все покриття в кімнаті не вийде.

Види паркетної дошки, селекція

Вибираючи це підлогове покриття, непогано буде знати про його різновидах.

Дошка паркетна буває:

 • Односмуговою – верхній шар має вигляд цільного полотна
 • Двосмугової – дві ламелі щільно підігнані одна до одної
 • Трьохсмугової – три ряди планок розташовані паралельно один одному
 • Чотирьохсмуговій – обробний шар складається з чотирьох ламелей

У першому випадку візерунок оздоблювального шару проявляється у всій красі, текстура деревини чітко виділяється. У двосмугової дошці планки по довжині можуть складатися з двох або трьох частин. У трьохполосних дошках ламелі зміщені по довжині і утворюють характерний паркетний малюнок. Останній вид дошки робиться за таким же принципом, як і попередній, тільки планок вже 4.

Селекція підлогового матеріалу по своїй суті є сортуванням верхнього шару.

Здійснюється вона за такими параметрами:

 • Розпил деревини
 • Колір поверхні
 • Кількість сучків і їх величина
 • Кут розташування волокон в деревині оздоблювального шару
 • Наявність заболоні і її розміри

Кожен виробник має свої певні вимоги до селекції. Але є і загальні правила, що стосуються параметрів сортування. Одним з них є спосіб розпилювання деревини, яка застосовується в обробному шпоні.

Способи розпилу

Їх всього три:

 • Радіальний
 • Тангенціальний
 • Змішаний

Для першого типу характерно розрізання вздовж центральної лінії, яка проходить через серцевину стовбура. В результаті деревина має однорідну текстуру і відрізняється однаковим забарвленням. При радіальному розпилі може вийти найкраща паркетна дошка, так як вона мало всихає і менше піддається набухання. Але при цьому способі дуже багато деревини йде у відходи, і матеріал виходить досить дорогим.

Дивіться відео, про способи розпилу:

Тангенціальний тип передбачає, що розріз пов’язаний з річними кільцями, в результаті чого виходить яскравий малюнок з цікавою текстурою. Вартість такої дошки нижче, так як набагато менше відбраковування.

Змішаний тип включає поєднання двох способів.

Класифікація паркетної дошки

За цим параметром існує наступний розподіл:

 • Радиал селект
 • Селект
 • Натур
 • Рустик
 • Економ

Радиал селект є найвишуканішим сортом паркету. Текстура матеріалу рівномірна, немає сучків і інших дефектів. Заболонь також відсутня.

Але, заради справедливості, слід зазначити, що зовнішній вигляд у такого покриття не відрізняється особливою оригінальністю – простим малюнком, колірних відтінків мало. І тому найкраща за всіма показниками паркетного полотна практично не буває з такою деревиною. З неї найчастіше виробляють щитової паркет, який дійсно виглядає дуже добре.

Сорт селект має ще й іншу назву – стандарт. Це вища категорія. Відрізняється натуральним чітким малюнком і плавними переходами по тонам. На ньому також неприпустимо наявність сучків, заболоні і інших дефектів.

Для сорту натур характерний змішаний розпил. У ньому можуть зустрічатися невеликі сучки і прожилки, спостерігається заболонню. Верхній шар відрізняється яскравим малюнком деревини. Добре простежуються перепади відтінків. Кількість допустимих дефектів у кожного виду дошки різне.

У рустик або кантрі відмінно проглядається натуральний малюнок деревини. Дуже ефектно виглядають переходи між тонами. У ньому допускається наявність прожилок і волокон. Також зустрічаються сучки і серцевинні промені. Даний сорт – категорія Б.

Сорт економ називають ще робуста. Це найбільш дешевий вид дошки, в якому відсутня сувора норма розпилу. Допускається значне число тріщин і сучків різних розмірів.

Розміри паркетної дошки

Ширина планок, а також їх довжина впливають на швидкість укладання підлогового покриття. Природно, що чим дошка довше, тим швидше можна здійснити монтаж статі. Товщина паркетної дошки головним чином визначає її зносостійкість.

Найкраща натуральна паркетна дошка не може бути дуже тонкою. Адже від її товщини залежить деформація планки під вертикальними навантаженнями. Слід зазначити, що лицьовий шар також перевищує середні показники.

А це надає позитивну роль на загальний стан покритія.Прі товщині вироби в 7 мм верхній шар виконується у вигляді тонкого шпону. Навіть якщо він виготовлений з твердої деревини, на ньому можуть з’являтися подряпини. Тому укладання такої дошки проводиться в приміщеннях, де прохідність невелика.

Якщо товщина матеріалу 10 мм, то шпон матиме близько 2,5 мм. А планка потужністю 15 мм покрита зверху шаром близько 4 мм товщини. Переймаючись питанням про те, яка паркетна дошка надійніше, яка краще переносить навантаження, слід зазначити, що 15-ти міліметрова планка найбільше підходить для квартир і приватних будинків.

Правильно вибираємо оптимальні розміри дошки:

Підлоговий матеріал з великими показниками товщини зазвичай укладають в приміщеннях, де спостерігається постійна присутність людей. Такий матеріал здатний витримати високі навантаження і велика кількість шліфовок.
Основні переваги матеріалу

Це покриття для підлоги є дуже якісним матеріалом. Незважаючи на те, що його часто порівнюють з ламінатом, але паркетні підлоги має ряд переваг. Справа в тому, що кращі світові виробники паркетної дошки виготовляють свою продукцію з натурального дерева. А цей матеріал відповідає всім вимогам по екологічній чистоті.

Паркетне полотно дошки реалізується вже в готовому вигляді і не потребує будь-якій обробці. Застосовувана технологія з’єднання дає можливість швидко зібрати надійну конструкцію. Дане підлогове покриття можна використовувати при облаштуванні теплої підлоги. І, що важливо, паркетна дошка не вимагає особливого догляду.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *